راه‌اندازی ۲۵۰۰۰ پایگاه تابستانی برای جذب ۷ میلیون دانش‌آموز در تابستان امسال

حمیدرضا کفاشی معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش

معاون پرورشی وزیر آموزش و پرورش گفت: هدف‌گذاری این وزارتخانه در تابستان امسال، راه‌اندازی ۲۵ هزار پایگاه تابستانی برای جذب ۷ میلیون دانش‌آموز است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا»؛ حمیدرضا کفاش پیش از ظهر امروز در نشست خبری با موضوع برنامه‌ها و فعالیت‌های آموزش‌ و پرورش برای اوقات‌ فراغت دانش‌آموزان در تابستان 95 در محل این وزارتخانه با تاکید بر اینکه اهتمام به تربیت‌ اقتصادی دانش‌آموزان با استفاده از تمامی ظرفیت‌ها و تسهیلات موجود در دستگاه‌ها و سازمان‌های دولتی و مردم‌نهاد، از سیاست‌‌های اصلی معاونت پرورشی است، اظهار کرد: محور اصلی مدیریت اوقات فراغت دانش‌آموزان در سال 1395 مهارت‌آموزی با هدف زمینه‌‌سازی برای کارآفرینی و اشتغال است و شعار برنامه‌های تابستانی امسال یعنی «هر دانش‌آموز یک مهارت» با هدف کارآفرینی و اشتغال انتخاب شد.

وی افزود: هدف‌گذاری ما در اجرای این برنامه‌ها، راه‌اندازی 25 هزار پایگاه تابستانی برای جذب 7 میلیون دانش‌آموز است در حالی که عملکرد سال پیش 21 هزار و 291 پایگاه تابستانی برای جذب 6 میلیون و 31 هزار و 195 دانش‌آموز بود.

کفاش درباره محورهای اصلی برنامه‌های تابستانی خاطرنشان کرد: محورهای این دوره معرفتی ـ بصیرتی، علمی ـ پژوهشی، فرهنگی ـ هنری، سازندگی، مهارت‌آموزی، کارآفرینی و محور آخر تربیت بدنی و سلامت است.

معاون پرورشی وزارت آموزش و پرورش، مراکز دهگانه فعالیت‌های تابستانی را مدارس برگزیده، یک هزار و 200 کانون فرهنگی تربیتی، اردوگاه‌ها، پژوهش‌سراها، دارالقرآن‌ها، مجتمع‌های ورزشی، پایگاه‌ها و مراکز تشکل‌های دانش‌آموزی،  کتابخانه‌ها و سالنهای فرهنگی و هنری، مراکز فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و مراکزفرهنگی سازمانها و نهادهای شرکت‌کننده اعلام کرد.

وی ادامه داد: زمان فعالیت‌های تابستانی هفته‌ دوم تیر ماه تا هفته‌ دوم شهریور ماه است در حالی که دارالقرآن‌ها درماه مبارک رمضان برنامه ویژه خواهند‌ داشت.

کفاش درباره جشنوارهها و اردوهای دانش‌آموزی تابستان یادآور شد: برگزاری اردوی دانش‌آموزان مناطق مرزی با ظرفیت یک هزار و 200 نفر در اردوگاه شهید باهنر تهران، راه‌اندازی جشنواره فرهنگی ـ هنری دانش‌آموزان برگزیده کشور با ظرفیت 2 هزار نفر در اردوگاه شهید رجایی نیشابور، همایش شوراهای برتر‌‌ دانش‌آموزی با ظرفیت 800 نفر در اردوگاه شهیدرجایی نیشابور و استان سیستان و بلوچستان، برگزاری اردوی زیارت اولی‌ها به مشهد مقدس و شیراز باظرفیت 17 هزارنفر نفر از دانش‌آموزان است.

وی در ادامه با اشاره به برگزاری جشنوارهها و اردوهای دانش‌آموزی افزود: برگزاری اردوهای جهادی دانش‌آموزان به استانهای کم‌تر توسعه‌یافته با ظرفیت 10 هزار نفر از دانش‌آموزان، برگزاری مسابقات کشوری قرآن، نهج‌البلاغه و صحیفه سجادیه و نماز دانش‌آموزان برگزیده کشور با ظرفیت 3 هزار نفر، برگزاری اردوی یک هزار نفری دانش‌آموزان منتخب کتابخوانی کشور در اردوگاه شهید باهنر تهران در انتظار اجراست.

معاون پرورشی وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: برگزاری برنامه‌های وسیع و گسترده فرهنگی ـ ورزشی از سوی معاونت تربیت‌ بدنی و سلامت، برنامه گسترده و ویژه مسابقات قرآنی و فرهنگی ـ هنری دانش‌آموزان با شرایط ویژه از سوی سازمان استثنایی کشور، برنامه گسترده و ویژه اردویی دانش‌آموزان عشایر و جشنواره علامه حلی دانش آموزان و برگزیده کشور از سوی معاونت آموزشی ابتدایی و برگزاری کارگاه‌های هنری در جشنواره بین اللملی رضوی (جشنواره کتاب خوانی) اردوهای استانی و منطقه‌ای در 771 مرکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان باظرفیت 48 هزار و 300 نفر برنامه‌ریزی شده است.

وی درباره برنامه‌های تابستانی سازمان بسیج دانش‌آموزی گفت: اجرای برنامه‌ اردوهای‌ دانش‌آموزی، طرح یاوران ولایت، اردوهای صالحین، اردوهای سازندگی، طرح پویندگان با حضور 220 هزار نفر از دانش‌آموزان از جمله این برنامه‌هاست.

کفاش خاطرنشان کرد: اجرای برنامه‌های ویژه ماه مبارک رمضان از جمله اردوهای زیارتی، آموزشی و مهارتی، کارگاه‌های آموزشی قرارگاه‌ها و اجرای طرح‌های قرآنی با حضور 150 هزار نفر از دانش‌آموزان توسط اتحادیه انجمن اسلامی دانش‌آموزان برنامه‌ریزی شده و سازمان جوانان و هلال احمر اجرای طرح نشاط و امید و المپیادهای دادرس با حضور 110 هزار نفر از دانش‌آموزان را بر عهده دارد.

وی در تشریح فعالیتهای تشکل‌های دانش‌آموزی خاطرنشان کرد: برگزاری 500 اردوی منطقه‌ای و استانی و دو اردوی ملی برای دانش‌آموزان تشکیلات دانش‌آموزی پیشتازان و فرزانگان و افتتاح مجلس هشتم دانش‌آموزی توسط سازمان دانش‌آموزی اجرا خواهد شد.

درباره نویسنده

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *