زاپاس تیم ملی «یکباره» پنچر شد/ چرا کی‌روش همه را دشمن تیم ملی می‌داند؟

تمرین تیم ملی فوتبال

تمرین تیم ملی تعطیل شد و شاگردان کی‌روش در حالی باید برای بازی دوستانه مقابل مقدونیه به این کشور بروند که تمرین مناسبی انجام ندادند. در این میان کی‌روش هم از ادبیات مناسبی برای صحبت با منتقدانش استفاده نمی‌کند.

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، تیم ملی برای حضور در رقابت‌های انتخابی جام جهانی 2018 روسیه آماده می‌شود و همچنان شرایط مناسبی برای آماده‌سازی ندارد. وضعیت زمین تمرینی کمپ تیم‌های ملی مناسب نیست، کارلوس کی‌روش کیفیت چمن ورزشگاه پاس قوامین (دستگردی) را تأیید نکرده، زمین پژوهشگاه صنعت نفت استاندارد لازم را ندارد و زمین ورزشگاه آزادی هم که تنها زمین استاندارد از هر نظر است، برای ترمیم زیر کشت رفته است. این، شرایطی است که تیم ملی با آن دست و پنجه نرم می‌کند و با این وضعیت باید برای صعود به جام جهانی بجنگد. ابتدایی‌ترین امکانات را در اختیار سرمربی و بازیکنان قرار نداده‌ایم، اما انتظار نتیجه گرفتن داریم.

تیم ملی برای موفقیت حداقل به امکانات اولیه نیاز دارد و در این موضوع شکی نیست؛ کی‌روش باید حداقل، زمینی برای زیر نظر گرفتن تمرینات تیمش داشته باشد و فدراسیون فوتبال نیز موظف است این امکانات را فراهم کند. مهدی تاج پس از حضور در فدراسیون فوتبال برای رفع این مشکل اقدام‌هایی انجام داد و پس از اولین جلسه‌اش با کی‌روش با مسئولان ورزشگاه پاس قوامین قرارداد امضا کرد. رئیس فدراسیون حتی نمونه‌ای از قرارداد اجاره زمین دستگردی را در نشست خبری به رسانه‌ها نشان داد تا اقدام‌های انجام داده را با سند به نمایش بگذارد که در ادامه سرمربی تیم ملی هم از این اقدام او تشکر کرد. حتی گفته شد که فدراسیون قرار است برای یک سال، دو میلیارد برای اجاره ورزشگاه پاس قوامین بپردازد، اما در نهایت کی‌روش کیفیت این زمین را برای این اردوی تیم ملی تأیید نکرد.

زمین زاپاس برای تمرین تیم ملی پژوهشگاه صنعت نفت بود و مسئولان تیم ملی اعلام کردند شاید چند جلسه تمرینی هم در ورزشگاه آزادی برگزار کنند. تمرین در زمین پژوهشگاه که ابعاد استانداردی ندارد، باعث شد کی‌روش بار دیگر کاسه صبرش لبریز شده و این بار مصاحبه تندی علیه مسئولان ورزشگاه آزادی انجام دهد. سرمربی تیم ملی گفت: «جلسات طولانی و متعددی با تاج داشتیم. خواسته من این بود که بروم چون نقطه نظرات خودم را داشتم. نمی‌خواهم شرایط را پنهان کنم، چون همه چیز واضح و شفاف بود. پس از 67 ساعت جلسه قانع شدم که با مدیریت و رهبری تاج فدراسیون فوتبال در راستای حل مشکلات قدم خواهد گذاشت. هیچ شکی نداریم چه افرادی که درون فدراسیون و چه افرادی که بیرون هستند، برخورد خصمانه‌ای با تیم ملی دارند و این فضا همچنان برقرار است».

کی‌روش ادامه داد: «متأسفانه افرادی کنار ما حضور دارند که اهداف واضحی دارند و مخل تیم ملی برای رسیدن به اهدافش هستند، به‌همین دلیل با رعایت احترام عنوان کردم که می‌خواهم ایران را ترک کنم و رابطه دوطرفه را به اتمام برسانم. اگر بخواهم ریز ماجرا را بگویم بی‌شرمانه است. رفتار برخی مسئولان از جمله مدیر ورزشگاه آزادی خصمانه است. اطلاعی ندارم که مدیریت ورزشگاه آزادی تحت‌نظر چه‌کسی کار می‌کند، اما این رفتارها دو سال پیش نیز وجود داشت. آن موقع گفتیم که سهوی بوده است، اما وقتی دو سه سال تکرار شد، نشان می‌دهد خصمانه است. ایشان رفتار خصمانه‌ای نسبت به تیم ملی دارند و مدیران مافوق او نیز چنین رفتاری دارند. ما بازی مهمی مقابل مقدونیه داریم، ولی یک جلسه هم در آزادی تمرین نکردیم. دو سال پیش چنین رفتاری کردند و دیگر نمی‌توان گفت که اتفاقی بوده است. متأسفانه افسوس می‌خوردم و ناراحتم. از مسئولان پژوهشگاه نفت متشکرم، اما باید بگویم در زمین غیراستاندارد تمرین کرده‌ایم. این زمین، زمین تفریحی است و ابعاد فوتبالی ندارد».

صحبت‌های تند و تیز کی‌روش این بار مسئولان ورزشگاه آزادی را نشانه گرفت. تیم ملی قرار بود پس از یک روز استراحت از روز گذشته (شنبه) تمرینات را از سر بگیرد، صبح امروز یک جلسه تمرینی برگزار و پس از آن به‌سمت مقدونیه پرواز کند، اما ناگهان همه چیز تغییر کرد. نارضایتی از زمین پژوهشگاه صنعت نفت یا به‌اصطلاح پنچر شدن زاپاس تیم ملی و نبود زمین مناسب دیگر تمرین تیم ملی را تعطیل کرد و بازیکنان در هتل ماندند. کی‌روش در این باره گفته است: «متأسفانه شرایط به وجود آمده کاملاً مراحل آماده‌سازی تیم ملی در مسیر جام جهانی را به‌ویژه در بازی پیش‌ِرو مقابل مقدونیه مورد لطمه قرار داده است». این در حالی است که تیم ملی تا همین دو روز پیش در زمین پژوهشگاه تمرین می‌کرد، اما به‌یکباره کی‌روش این زمین را هم مورد قبول قرار نداد.

از سوی دیگر مسئولان ورزشگاه آزادی که مورد هجوم کی‌روش قرار گرفته بودند، اعلام کردند که فدراسیون فوتبال در جریان زیر کشت رفتن زمین بوده است. حتی امروز نامه‌ای منتشر شد که مشخص می‌کرد 27 اردیبهشت‌ماه به مهدی تاج اعلام شده زمین ورزشگاه آزادی نیاز به ترمیم دارد، زمینی که تنها امید و آبروی فوتبال ایران است و باید از سه ماه دیگر میزبان بازی‌های تیم ملی هم باشد و به‌طور حتم برای آبروداری باید ترمیم شود، حال سؤال این است: رئیس فدراسیون این موضوع را به کی‌روش اعلام نکرده یا موضوع را به او انتقال داده و کی‌روش با وجود اطلاع قبلی این موضوع را مطرح کرده است؟ فارغ از این مسائل اصلاً کی‌روش چرا باید به خودش اجازه دهد با هر لحنی که دلش می‌خواهد با دیگران برخورد کند و حرف بزند؟ حتی اگر بپذیریم مشکلات زیادی وجود دارد و امکانات اولیه در اختیار سرمربی تیم ملی نیست باز او و هیچ‌کس دیگر نباید به خودش اجازه دهد با لحنی تحقیرآمیز صحبت و آنها را «عربستانی» خطاب کند. آیا کی‌روش با این رفتارها می‌خواهد ناراحتی و نارضایتی‌اش را از شرایط موجود اعلام کند و پالس‌هایی برای رفتن از ایران بفرستد؟

 سرمربی پرتغالی تیم ملی هر روز یک نفر جدید را دشمن تیم ملی می‌داند. یک روز ترابیان، یک روز اسدی، یک روز گودرزی، یک روز کفاشیان، یک روز هراتیان، یک روز مسئولان ورزشگاه آزادی و حتماً فردا روز هم مهدی تاج تبدیل به دشمن تیم ملی خواهد شد؛ همان‌طور که کفاشیان تنها دو روز پس از رفتن از پست ریاست فدراسیون فوتبال مورد انتقاد سرمربی تیم ملی قرار گرفت.

هیچ‌کس منکر این نیست که کی‌روش برای موفقیت تیم ملی فوتبال ایران و صعود به جام جهانی، باید امکانات داشته باشد، این انتقادها کاملاً درست است، اما نباید به‌گونه‌ای مطرح شود که بخواهیم برای تیم ملی دشمن تراشی کنیم. اگر هم قرار است حرف زده شود، چه‌بهتر که با زبانی مناسب و ادبیاتی در شأن، بیان شود. شاید رفتاری که در فدراسیون قبلی رخ داد و هیچ‌گونه برخوردی با الفاظ تند کی‌روش صورت نگرفت، باعث شده سرمربی تیم ملی به این‌گونه صحبت‌های خود ادامه دهد. اگر مهدی تاج هم نخواهد برخوردی با این رفتارها کند، آن‌وقت باید منتظر رو شدن چند نام دیگر به‌عنوان دشمن‌های فرضی تیم ملی باشیم، دشمن‌هایی که کی‌روش به‌سمت آنها حمله می‌کند و هر چیزی که دلش می‌خواهد، می‌گوید. امیدواریم مسئولان فدراسیون فوتبال و ورزش کشور، فکری به حال تیم ملی کنند که سه ماه دیگر مسابقاتش برای راهیابی به جام جهانی 2018 آغاز می‌شود و هنوز دغدغه‌های اولیه‌اش رفع نشده است؛ آقایان مسئول، به فکر تیم ملی باشید و البته آقای کی‌روش؛ شما هم آرام باش و به دیگران توهین نکن.

درباره نویسنده

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *