ظریف: درباره بدعهدی آمریکا در برجام ۲ نامه به موگرینی نوشتم

محمد جواد ظریف

وزیر امور خارجه در واکنش به نقض برجام از سوی آمریکا اظهار داشت: تاکنون ۲ بار برای فدریکا موگرینی مسئول کمیته مشترک نامه‌نگاری کرده‌ایم.

به گزارش حوزه پارلمانی باشگاه خبرنگاران ایران و جهان، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه راجع به نشست امروز (سه‌شنبه 23 آذر ماه) کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: این جلسه برای طرح سؤال بود، نزدیک 6 تا 7 سؤال مطرح شد و نمایندگان برای برخی سؤالات قانع شدند و برای برخی قانع نشدند که احتمالاً سؤالاتی که قانع کننده نبود به صحن می‌رود.

وی ادامه داد: اعضای کمیسیون امنیت علاوه بر طرح سؤال از بنده، برنامه‌ای دیگر داشتند با این حال بنده تا 5 عصر زمان داشتم تا در صورتی که فرصتی وجود داشت در خصوص برجام نیز صحبت کنیم اما مقرر شد که هفته آینده و در فرصتی دیگر درباره برجام نشست داشته باشیم.

عضو کابینه دولت یازدهم به دستور رئیس جمهور خطاب به وزارت امور خارجه و سازمان انرژی اتمی برای اقدام متقابل در خصوص نقض برجام از سوی آمریکا اشاره کرد و گفت: نامه‌ای که آقای رئیس جمهور نوشته‌اند در ارتباط با اقداماتی است که از سوی سازمان انرژی اتمی در حوزه پیشران‌ها باید صورت بگیرد، برنامه ریزی و طراحی شود.

ظریف با بیان اینکه ساخت پیشران حوزه تخصصی است از ورود به این موضوع خودداری کرد و افزود: اما در حوزه‌ای که مسئولیت وزارت امور خارجه است، ما تا امروز دو نامه برای مسئول کمیسیون مشترک یعنی خانم موگرینی باشد ارسال کرده‌ایم، علاوه بر این همکاران من برای همکاران خانم موگرینی ارسال کرده‌اند.

وزیر امور خارجه اضافه کرد: یک مورد از این نامه‌ها در اوایل سال یا اواسط سال بود منجر به تشکیل جلسه وزرای کمیسیون مشترک در حاشیه اجلاس مجمع عمومی در نیویورک شد، در آن جلسه بحث صورت گرفت.

وی عنوان کرد: مورد بعدی زمانی ارسال شد که مجلس نمایندگان آمریکا مصوبه‌ای علیه ایران داشتند، در برجام سازوکاری طراحی شده تا در مواردی که اقدام یکی از اعضا مغایر با توافق هسته‌ای باشد دنبال کند. این سازوکار را بر اساس دستوری که رئیس جمهور دادند، ما از مسئول کمیسیون مشترک درخواست خواهیم کرد.

ظریف در خصوص تشکیل کمیسیون مشترک اظهار داشت: کمیسیون مشترک تشکیل خواهد شد اما سازوکاری که در برجام دیده شده کاملاً مجزا است و بر اساس آن عمل خواهیم کرد.

عضو کابینه دولت یازدهم در خصوص موضع ایران در خصوص اجرایی شدن تمدید تحریم‌های ایسا گفت: همان طور که رئیس جمهور عنوان کرده است، ما از گذشته اعلام کردیم که تمدید این تحریم‌ها مغایر برجام است و باعث خواهد شد ایران از روش‌های قانونی که در برجام دیده شده و اقدامات دیگری که رئیس جمهور امروز دستور داده‌اند، استفاده کند.

وی همچنین در زمینه حذف زیرساخت سانتریفیوژها عنوان کرد: در این زمینه ذوالنوری مسئول کمیته هسته‌ای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اعلام نظر کرده، نظر این نماینده درست است.

درباره نویسنده

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *