جواد منصوری: فخرزاده حق بزرگی بر گردن ادبیات تاریخ‌نگاری انقلاب دارد

جواد منصوری

به گزارش خبرنگار فرهنگیباشگاه خبرنگاران ایران و جهان، «سعی سعید» مراسم نکوداشت 33 سال تاریخ‌نگاری انقلاب و دفاع مقدس حجت الاسلام والمسلمین سعید فخرزاده به‌همت خبرگزاری ایران و جهان در تالار کوثر مسجد امام صادق(ع) برگزار شد.

محسن مؤمنی شریف رئیس حوزه هنری، علیرضا کمره‌ای، مجتبی رحماندوست، امیر آراسته، امیر سید حسام هاشمی، جواد منصوری، احمد توکلی، گلعلی بابایی، رضا امیرخانی، سردار فتح‌الله جعفری، محسن کاظمی، علی ططری، عباس سلیمی نمین و… از جمله چهره‌های حاضر در این مراسم بودند.

جواد منصوری از مبارزان قدیمی انقلاب اسلامی در این مراسم در سخنانی ضمن تبریک ایام دهه فجر گفت: بسیار خوشحالم که اقدام مبارکی برای تجلیل از فخرزاده انجام شده است.

وی ادامه داد: یکی از اتفاق‌هایی که نتیجه انقلاب و دفاع مقدس است پدیده تاریخ شفاهی است، نه به این معنا که تاریخ شفاهی پیش از آن در دنیا و در ایران نبوده است بلکه لااقل در این حجم، کیفیت و تأثیرگذاری و سرمایه‌گذاری نبوده است، بلکه محدود بود و بیشتر کسانی که به‌نوعی در مشاغل حاکمیتی بودند خاطرات خود را می‌نوشتند. اما خاطرات شفاهی بعد از انقلاب بیشتر متکی بر نیروهای انقلابی و مردمی شد.

نویسنده کتاب «سال‌های بی‌قرار» تصریح کرد: این جریان به‌تدریج تکامل یافت و از یک خاطره‌گویی صرف به جایی رسید که یک مکتب شد، امروز به یک رشته دانشگاهی تبدیل شده و کسانی در آن تحصیل می‌کنند. امروز این مکتب به‌عنوان یک مکتب تاریخ‌نگاری به‌ثبت رسیده است.

منصوری با اشاره به مقاومت رزمندگان دفاع مقدس و مبارزان انقلاب اسلامی در بیان خاطرات خود گفت: از ابتدا از تاریخ شفاهی تا این اندازه استقبال نمی‌شد، می‌گفتند “کارهایی که انجام شده بین ما و خدا بوده نیازی به گفتن نیست که ریا می‌شود”. حضور فخرزاده در شکست این مقاومت‌ها بسیار مؤثر بود. اگر این جریان یک جریان ریشه‌دار و قوی نبود، تاریخ‌نگاری تا این اندازه پا نمی‌گرفت.

این تحلیلگر مسائل سیاسی ادامه داد: در 15 سال ابتدای انقلاب درباره مبارزان قبل از انقلاب هیچ کاری انجام نشده بود و کسی هم دنبال این کار نبود، بیشتر توجه به دفاع مقدس بود و به‌تدریج به پیش از انقلاب هم پرداخته شد.

منصوری تصریح کرد : علاوه بر اینکه به‌تدریج گسترده شد به‌لحاظ کیفی و محتوایی هم به‌تدریج تغییر یافت.

این کتاب‌ها دیگر آن جنبه داستان‌گویی و صرفاً یادآوری اولیه را نداشت. حضرت امام در سال‌های جنگ نگران این بودند که این وقایع به‌تدریج فراموش شود از این رو دستور راه‌اندازی مرکز اسناد انقلاب را صادر کردند.

وی ادامه داد : این روند ما در تاریخ شفاهی موجب شد تا ضدانقلاب هم از ما یاد بگیرند و شروع به ثبت خاطرات به‌زعم خودشان کنند.

منصوری با بیان این مطلب که دستگاه‌های دولتی ما تا به حال نسبت به این مسئله غافل بوده‌اند، گفت: دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی در این زمینه اعتنایی نداشته‌اند، البته اخیراً یکی دو دانشگاه رشته انقلاب اسلامی و تاریخ شفاهی را شروع کرده‌اند.

وی ادامه داد: اما کاری که آقایان در تاریخ شفاهی انجام دادند کاری ماندگار شد. در این جریان آقای فخرزاده مدیریت کار را به‌عهده داشته است و تنها به دهه 60 و 70 اکتفا نکرده و تاکنون نیز این روند را ادامه داده است. امروز ما می‌توانیم در خارج از کشور و در دانشگاههای دیگر دنیا بحث نظریه تاریخ شفاهی را به‌عنوان یک نظریه علمی مطرح کنیم و نمونه‌های موفق خود را نشان دهیم.

منصوری تصریح کرد: تاریخ شفاهی می‌تواند بسیاری از واقعیت‌های پنهان جامعه ما را روشن کند. علاوه بر حوزه هنری مراکز دیگری نیز در تاریخ شفاهی وارد شده و کارهایی انجام داده‌اند، اما فخرزاده حق بزرگی بر گردن ادبیات تاریخ‌نگاری و دستاوردهای این دوران از تاریخ معاصر ما دارد.
رجبی مدیر خانه هنرمندان نیز در این مراسم در سخنانی گفت: ویژگی‌های فخرزاده خدادادی است. وی اولین بار با مجموعه تبلیغات جبهه و جنگ وارد کار ثبت خاطرات رزمندگان دفاع مقدس شد. خاطرات رزمندگان دفاع مقدس ثبت شد و صدها چاپ خورد و بین رزمندگان توزیع شد. بعدها در جهاد سازندگی و ارتش نیز این رویه انجام شد. فخرزاده بعدها در حوزه هنری این کار را ادامه داد و به نقطه خوبی رساند.

وی ادامه داد: وی ضمن اینکه وجنات یک روحانی را دارد با تلاش و زرنگی خاص خود کارها را پیش می‌برند. همچنین با یک خلوص نیت ‌و تلاش کار می‌کنند بدون اینکه دیده شوند. او یک روحانی خدوم پراخلاص و مثمر ثمر است، سعی او همیشه بلیغ و سعید بوده است.

درباره نویسنده

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *