امیر آراسته: فخرزاده ۳۰سال با صداقت و دقت تاریخ شفاهی دفاع مقدس را روایت کرد

امیر آراسته معاون هماهنگ کننده نیروی زمینی ارتش

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران ایران و جهان، مراسم تجلیل از  33 سال تلاش حجت‌الاسلام و المسلمین سعید فخرزاده در عرصه تاریخ‌نگاری انقلاب اسلامی و دفاع مقدس با عنوان “سعی سعید” عصر امروز،  15 بهمن‌ماه، با حضور امیر ناصر آراسته مشاور نظامی فرماندهی کل نیروهای مسلح در امور زمینی، حجت‌الاسلام و المسلمین خاموشی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، محسن مؤمنی شریف رئیس حوزه هنری، مجتبی رحماندوست نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، علی ططری مدیر مرکز اسناد کتابخانه مجلس شورای اسلامی، علیرضا کمری، جواد منصوری، سردار فتح‌الله جعفری، عباس سلیمی نمین، محسن کاظمی، جواد کامور بخشایش و جمعی از اهالی فرهنگ و اندیشه از سوی خبرگزاری ایران و جهان در تالار کوثر مسجد امام صادق(ع) برگزار شد.

امیر آراسته در این مراسم با اشاره به خدمات حجت‌الاسلام فخرزاده در زمینه تاریخ‌نگاری انقلاب اسلامی و دفاع مقدس گفت: من به‌عنوان سرباز پیر خود را نسبت به شهدا از همه بدهکارتر می‌دانم. همچنین به‌عنوان یک کهنه‌سرباز خود را نسبت به انقلاب از همه بدهکارتر می‌دانم، خوش به حال آقای فخرزاده که بسیاری از دیون خود را به انقلاب و دفاع مقدس ادا کرد.
وی با بیان خاطره‌ای ادامه داد: فردی صحبت می‌کرد که “ما جزو غواص‌هایی بودیم که از اروند برای فتح فاو عبور می‌کردیم؛ بدون اینکه پشتیبانی از ما صورت بگیرد”. به او گفتم تاریخ جنگ از پنجره‌های مختلف دیده می‌شود. کسی که مانند شهید همت در قرارگاه کربلا نشسته از دریچه‌ای به جنگ نگاه می‌کند، کسی که در گردان بوده نیز از دریچه‌ای و یک بسیجی ساده نیز از زاویه‌ای. همه این نگاه‌ها درست است اما امکان دارد که کم ببینند، کسی که در دسته بوده امکان دارد که از آنچه در قرارگاه گذشته اطلاع نداشته باشد و…  هنر از آن کسی است که این روایت‌ها را جمع کند و تاریخ شفاهی ارائه دهد.
مشاور نظامی فرماندهی کل نیروهای مسلح در امور زمینی اضافه کرد: کسی که بدون تحریف و کم‌وکاست، بدون مبالغه و گزافه‌گویی این تاریخ را روایت می‌کند، حاج‌آقا فخرزاده و امثال او هستند. فخرزاده می‌تواند اطلاعات را پالایش کند، بی‌آنکه حقایق را حذف کند و کارهای کوچک و بزرگ را از قلم بیندازد.
امیر آراسته نقش فخرزاده در ثبت خاطرات و تاریخ انقلاب اسلامی و دفاع مقدس را تأثیرگذار ارزیابی کرد و گفت: خوشا به سعادت آقای فخرزاده که علم و معنویت را در دوران دفاع مقدس پایه‌ریزی کرد. در این علم و معنویت، وادادگی و رفاه‌زدگی راه ندارد؛ بلکه ایستادگی، مقاومت، صداقت و سخت‌کوشی در آن راه دارد.
به‌گفته وی؛ وقتی بنیان کار در دفاع مقدس شکل گرفته باشد و رزمنده دفاع مقدس در عالم ادبیات پاک وارد عمل شود، به‌خصوص در حوزه تاریخ شفاهی، می‌شود فخرزاده. او بیش از 30 سال از عمر شریفش را با صداقت و بدون توجه به دنیازدگی و رنگ لباس‌ها وارد عمل شد. او این‌گونه عمل کرد؛ از این جهت همه دعاگوی او هستند.
امیر آراسته با بیان خاطراتی از شهید صیاد شیرازی و علاقه اقشار مختلف به او گفت: آقای فخرزاده نیز چنین ویژگی دارد. او با صداقت، اخلاص و دقت تلاش کرد تا تاریخ شفاهی را آن‌گونه که بود، بنویسد. البته کار انجام‌نشده در زمینه تاریخ شفاهی بسیار است. امیدواریم خداوند به آقای فخرزاده عمر طولانی بدهد تا این کار به سرمنزل مقصود برسد. آقای فخرزاده! همیشه مدیون شما بوده و هستیم.

درباره نویسنده

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *