روحانی در تماس تلفنی مکرون: برجام و هر موضوع دیگری به‌بهانه آن، به‌هیچ‌وجه قابل مذاکره نیست

روحانی در تماس تلفنی مکرون: برجام و هر موضوع دیگری به بهانه آن، به هیچ وجه قابل مذاکره نیست

به گزارش خبرگزاری ایران و جهان، حجت الاسلام والمسلمین  حسن روحانی عصر یکشنبه و در تماس تلفنی “امانوئل مکرون”، با اشاره به اینکه ایران برای تحکیم  روابط با فرانسه اهمیت ویژه‌ای قائل است، گفت: با توجه به ظرفیت‌های بسیار خوب برای همکاری دو کشور در مسایل سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و همچنین مسایل مرتبط با منطقه، مصمم هستیم روابط خود را با فرانسه در همه زمینه‌ها تقویت کنیم.

رئیس جمهور در این گفت‌وگو که بیش از یک ساعت به‌طول انجامید، اظهارداشت: پایداری برجام موجب تحکیم امنیت و همکاری منطقه‌ای است. اساس روابط ما بر اعتماد است و برجام اولین پایه مهم برای اعتماد میان ایران و کشورهای غربی است.

روحانی با بیان اینکه مواضع آمریکایی‌ها علیه برجام صریحاً ناقض توافق میان هفت کشور است، گفت: ایران در روزهای اخیر تصمیمات بسیار مهمی در زمینه روابط بانکی، ارز و دیگر مسایل اقتصادی اتخاذ کرده است و برای هر تصمیمی که آمریکا در دوازدهم ماه می (22 اردیبهشت) بگیرد، اقدامات متنوعی را طراحی کرده‌ایم.

رئیس جمهور با ابراز اینکه رفتار فعلی آمریکا، نقض برجام و ایجاد ترس و ابهام برای کشورهای مختلف و بنگاه‌های اقتصادی برای رابطه با ایران است، تأکید کرد: حتی اگر در 22 اردیبهشت ( 1 می) آمریکا اعلام کند در برجام می‌ماند و شرایط دو سال گذشته را بخواهد ادامه دهد، برای ما قابل قبول نیست.

روحانی با تأکید بر اینکه آینده برجام بعد از 2025 را مقررات بین المللی تعیین می‌کند و ایران هیچ محدودیتی را فرای تعهداتش نمی‌پذیرد، گفت: برجام و هر موضوع دیگری به‌بهانه آن، به هیچ وجه قابل مذاکره نیست.

رئیس جمهور همچنین به موضوع همکاری‌های منطقه‌ای اشاره و اظهارداشت: ایران همان‌گونه که تاکنون نشان داده، آماده گفت‌وگو در جهت تأمین ثبات و امنیت منطقه‌ای به‌ویژه مبارزه با تروریسم است.

رئیس جمهور فرانسه نیز در این تماس تلفنی با تأکید مجدد بر ضرورت گسترش همکاری‌های تهران ــ پاریس در همه عرصه‌های مورد علاقه، ابراز کرد: اتحادیه اروپا و به‌ویژه فرانسه کاملاً از برجام دفاع کرده و ما صددرصد در برجام باقی می‌مانیم.

“امانوئل مکرون” پایبندی به برجام را باعث تقویت اعتمادسازی و ثبات امنیت در منطقه دانست و گفت: موضع مشخص فرانسه و اروپایی‌ها  باقی ماندن در چارچوب برجام است و از شما هم می‌خواهیم که در این توافق بمانید.

وی تأکید کرد: اتحادیه اروپا و فرانسه برجام را همان‌طور که هست قبول دارند.

رئیس جمهور فرانسه افزود: فرانسه پیوسته خواهان خاورمیانه‌ای باثبات است و معتقد است که برجام مدل مهمی برای حل مشکلات این منطقه است و باید حفظ شده و همه طرفها به آن پایبند بمانند و این نکته مهمی بود که در کنگره آمریکا نیز صریحاً آن را اعلام کردم.

درباره نویسنده

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *