فشار محافل اسرائیلی بر وزیر خارجه آلمان به‌دلیل تلاش برای حفظ برجام

فشار محافل اسرائیلی بر وزیر خارجه آلمان به دلیل تلاش برای حفظ برجام

به گزارش خبرگزاری ایران و جهان، روزنامه اسرائیلی جروزالم پست در گزارشی تحت عنوان «وزیر امور خارجه آلمان به‌علت تلاش برای دور زدن تحریم‌های ایران در موقعیتی دشوار قرار دارد» نوشت: هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان، به‌علت تلاش برای دور زدن تحریم‌های شدید مالی آمریکا علیه جمهوری اسلامی، خیانت به تعهد خود در زمینه مقابله با یهودستیزی و انکار هولوکاست، مورد انتقاد شدید قرار گرفته است.

محافل صهیونیستی بحث برجام، مقابله با تحریم‌های یکجانبه غیرقانونی آمریکا علیه ایران را به ادعای یهودستیزی گره زده‌اند. خاخام آبراهام کوپر، رئیس مرکز سیمون وایزنتال، به نشریه جروزالم پست گفت: تلاش‌های ماس برای تضعیف تدابیر آمریکا مغایر با هدف اعلام‌شده برلین برای مقابله با یهودستیزی و حمایت از امنیت اسرائیل است.

او گفت: دور زدن تحریم‌ها علیه رژیم ایران که در کلام و عمل متعهد به نابودی اسرائیل شده است، و کسب منافع مادی برای شرکت‌های آلمانی، باعث می‌شود تعهد برلین به اجرای درس‌های برگرفته از هولوکاست خنده‌دار به‌نظر برسد.

کوپر با بیان اینکه ماس به‌عنوان عضو حزب سوسیال دموکرات، با تهران متحد شده است، گفت: از آن جهت متأسفم که مرکز وایزنتال وزیر خارجه ماس را دوست خوب جامعه یهودیان و فردی می‌داند که میراث به‌جای‌مانده و مسئولیت نازی‌ها در زمینه هولوکاست را درک کرده است.

بر اساس این گزارش، ماس روز سه‌شنبه در روزنامه تجاری هندلز بلات آلمان نوشت: ما به شما اجازه نخواهیم داد که به هزینه ما بر ما مسلط شوید، به همین علت حفاظت قانونی از شرکت‌های اروپایی در برابر تحریم‌ها اقدامی درست است، بنابراین، لازم است که ما از طریق ایجاد کانال‌های پرداخت مستقل از آمریکا و ایجاد یک صندوق پولی اروپایی و سوئیفت مستقل، استقلال اروپا را تقویت کنیم. شیطان هزاران حیله می‌داند، ولی هر یک روز بیشتر که توافق هسته‌ای ایران پایدار بماند، بهتر از آن است که بحران انفجاری خاورمیانه را در بر گیرد.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، روز چهارشنبه ماس را به‌علت نوشتن این مقاله و طرح مسئله استفاده از سوئیفت جایگزین برای دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران، سرزنش کرد و گفت: درمورد مسئله سامانه پرداخت مستقل، مشکلاتی را در مراودات تجاری خود با ایران داریم و از طرف دیگر، می‌دانیم که سوئیفت برای مثال در مورد مبارزه با تأمین مالی تروریسم، بسیار مهم است.

دیدر برگر، رئیس دفتر جامعه یهودیان آمریکا در برلین به جروزالم پست گفت: اکنون زمان آن است که همه گام‌های ممکن را برای غلبه بر اختلافات میان آمریکا و آلمان بر سر تجارت با ایران، برداشت. ما به اقداماتی نیاز داریم که اتحاد بیشتر میان دو سوی آتلانتیک را در برخورد با ایران تقویت کند و نه آن‌که رژیم ایران را به تداوم وحشت‌آفرینی در داخل و خارج قادر سازد. اجازه دهید بر هدف مشترک خود یعنی جلوگیری از بلندپروازی‌های هسته‌ای ایران و مداخله مرگبار آن در خاورمیانه و فعالیت‌های ویرانگر آن در سطح جهان به‌عنوان بزرگترین حامی تروریسم توجه کنیم.

او افزود: اروپا باید تجارت با ایران را متوقف کند تا رژیم ایران گام‌های ملموس را برای توقف تروریسم جهانی، احترام به حقوق بشر و ترک تبلیغات یهودستیزی و ضداسرائیلی بردارد.

بر اساس گزارش جروزالم پست، جوزف شوستر، رئیس شورای مرکزی یهودیان آلمان نیز از قطع روابط اقتصادی با ایران حمایت کرده است.

درباره نویسنده

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *