بی‌خبری آمریکا از جاسوسانش در کرملین/ سازمان سیا در سردرگمی

بی‌خبری آمریکا از جاسوسانش در کرملین/ سازمان سیا در سردرگمی

به گزارش خبرگزاری ایران و جهان، روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی نوشت: نهادهای اطلاعاتی آمریکایی در سال 2016 هشدارهای فوری و آشکاری را درباره تلاش‌های روسیه برای تأثیرگذاری در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا دادند و یک ارزیابی مفصل در زمینه اقداماتی که قرار بود انجام شوند، ارائه کردند. این کار عمدتاً به‌دلیل منابع مطلع نزدیک به پوتین و افرادی در کرملین اتفاق افتاد که جزئیات مهمی را ارائه کردند.

نیویورک تایمز به‌نقل از مقامات آمریکایی مطلع نوشت: اما دو سال بعد، خبری از منابع حیاتی در کرملین نیست و این باعث سردرگمی سازمان سیا درباره نیات آقای پوتین برای انتخابات میان‌دوره‌ای نوامبر در آمریکا شده است.

این گزارش افزود: مقامات بر این باور نیستند که منابع مذکور تبانی کرده یا کشته شده باشند. جمع‌بندی این است که این منابع در پی اقدامات ضدجاسوسی شدید در مسکو، پنهان شده باشند.

نیویورک تایمز نوشت: مقامات فعلی و سابق آمریکا می‌گویند که اخراج مأموران اطلاعاتی آمریکا از مسکو به تلاش‌ها برای جمع‌آوری اطلاعات لطمه زده است. مقامات همچنین امکان این موضوع را مطرح کرده‌اند که اخراج یک مأمور اف‌بی‌آی تحت بررسی توسط کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان ــ که ترامپ تشویق به انجام این بررسی کرده است ــ تأثیرات منفی بر جمع‌آوری اطلاعات داشته باشد.

در این گزارش آمده است: نهادهای اطلاعاتی آمریکا نتوانسته‌اند به‌طور دقیق بگویند که پوتین چه اقداماتی را در خصوص انتخابات میان‌دوره‌ای در آمریکا در نظر دارد؛ او می‌تواند برای ایجاد اختلال در انتخابات میان‌دوره‌ای تلاش کند، هرج‌ومرج ایجاد کند یا اینکه اعتماد به روند دموکراتیک را تضعیف کند.

نیویورک تایمز نوشت: مقاماتی که در پی حمایت از روش‌های جمع‌آوری اطلاعات از روسیه هستند، جزئیاتی را درباره منابع گم‌شده ارائه نکردند، اما به کاهش اطلاعات جمع‌شده از روسیه اذعان کردند. این مقامات خواستند نامشان فاش نشود، چون مجاز به افشای اطلاعات محرمانه نبودند. یک سخنگوی سازمان سیا از اظهار نظر در این خصوص امتناع کرد.

درباره نویسنده

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *