انتخابات شورایاری‌ها ۴ مرداد برگزار می‌شود

128

به گزارش ایران و جهان پرس، محمدرضا جوادی یگانه رئیس ستاد پنجمین دوره انتخابات شورایاری‌ها در نشست خبری خود اظهار کرد: از دیروز فرآیند ثبت نام نامزد‌های انتخابات شورایاری‌ها آغاز شد و باید اعلام کنم ۴ مرداد تاریخ قطعی برگزاری پنجمین دوره انتخابات شورایاری‌ها است.

جوادی یگانه با بیان اینکه انجمن‌های شورایاری زیر نظر شورای شهر تهران به عنوان بازوی کمکی عمل می‌کنند، افزود: در پنجمین دوره انتخابات شورایاری‌ها دو مصوبه به آیین‌نامه اضافه شد که یکی از آن‌ها این بود که شورایاری‌ها حق دخالت در تصمیم گیری‌های اداره و سازمان‌ها ندارند و شهرداری موظف است از نظر شورایاری استفاده کند.

وی ادامه داد: تجربه شورایاری‌ها تجربه‌ای تازه‌ای است و باید اعلام کنم که اعضای شورای شهر تهران ۲۱ نفر هستند که این بیست و یک عضو شورا نماینده کل تهران هستند، اما در سطح محلات و مناطق نماینده‌ای را نداریم که تصمیم بگیرد.

وی افزود: تصمیمات باید به صورت محلی انجام شود که امیدواریم شورایاری‌ها زمینه را فراهم کند تا تصمیمات در سطح محلات تعریف شود.

رئیس ستاد پنجمین دوره انتخابات شورایاری‌ها افزود: تهران موظف شده است که تمام نظرات شورایاری محلات را به عنوان یک نماینده اخذ کند و این به این معنا نیست که باید به آن‌ها عمل کند.

جوادی یگانه با بیان اینکه برای انتخابات این دوره تدارک دیده شده که یکی از آن‌ها شورای راهبردی است، اظهار کرد: اجزای بیرونی مدیریت شهری را در انتخابات شورایاری‌ها کمک کرده و دیگر نهاد ستاد هماهنگی شورایاری‌ها است که ۷ نفر عضو آن هستند و ریاست آن را احمد مسجدجامعی و نیابت آن را آقای میلانی به عهده دارند.

وی افزود: در کنار آن‌ها یک هیات اجرایی مرکزی نیز در انتخابات شورایاری‌ها فعالیت می‌کنند که ۷ نفر عضو هیات اجرایی مرکزی هستند.

رئیس ستاد پنجمین دوره انتخابات شورایاری‌ها افزود: هیئت نظارت منطقه با حضور شهردار در همان منطقه فعالیت می‌کند.

جوادی یگانه دامه داد: با الکترونیکی شدن انتخابات شورایاری‌ها سعی کردیم که دخالت افراد را در انتخابات شورایاری‌ها به حداقل برسانیم و در این دوره همه فرآیند ثبت نام و بررسی افراد به صورت الکترونیکی انجام می‌شود.

وی افزود: ما فرآیند بررسی صلاحیت را بر اساس خود اظهاری نامزد‌ها قرار دادیم و اگر هر زنان مشخص شود خود اظهاری افراد دارای اطلاعات غلط است ان‌ها از فرایند ثبت نام حذف می‌شوند.

رئیس ستاد پنجمین دوره انتخابات شورایاری‌ها افزود: شهرداری تهران به عنوان عامل اجرای انتخابات موظف است فضای انتخابات را سالم کند.

جوادی یگانه دامه داد: ۱۱ درصد جمعیت فعلی شورایاری‌ها زن هستند و باید بگویم ۱۵ درصد جمعیت فعلی تهران را نیز جوانان تشکیل دادند که باید تلاش کنیم جوانان و دانشجویان و بانوان را برای حضور در انتخابات شورایاری‌ها ترغیب کنیم.

وی افزود: مهلت ثبت نام تا دهم تیرماه ادامه دارد و طبق آخرین آمار ما ۳۵۷ نفر ثبت نام کردند.

رئیس ستاد پنجمین دوره انتخابات شورایاری‌ها افزود درباره ساز و کار برگزاری انتخابات الکترونیکی شورایاری‌ها گفت: افراد با کارت شناسایی (کارت ملی) به محل‌های اخذ رای می‌روند کارت خود را ارائه می‌کنند و در ادامه برای آن‌ها کارت انتخابات صادر می‌شود که با آن پای صندوق‌های رای می‌روندو با قرار دادن کارت روی دستگاه اسامی کاندید مورد نظر خود را وارد می‌کنند.

جواد یگانه ادامه داد: در کنار الزام فقیه و جمهوری اسلامی، شرایط سنی برای ثبت نام نامزد‌ها از سن ۲۲ سال تا ۷۵ سال در نظر گرفته شده است و میزان سواد برای آن‌ها حداقل دیپلم است به کسانی که سابقه شورایاری‌ها دارند در حد خواندن و نوشتن بدانند آقایان نیز با داشتن کارت پایان خدمت می‌توانند در انتخابات شرکت کنند.

رئیس ستاد پنجمین دوره انتخابات شورایاری‌ها افزود: زمانبندی تبلیغات برای کاندید‌اهای انتخابات شورایاری‌ها از تاریخ ۲۸ تیرماه تا یک روز قبل از انتخابات یعنی ۲ مرداد ماه ادامه دارد.

جوادی یگانه در واکنش به این سوال که انتخابات شورایاری‌ها مصوبه هیئت دولت ندارد، گفت: در آخرین جلسه هیئت دولت مصوبه انتخابات شورایاری‌ها ابلاغ شده است و باید اعلام کنم که مصوبه انتخابات شورایاری‌ها به تصویب هیئت دولت رسیده است.

وی افزود: فعالیت شورایاری‌ها فعالیتی است مدنی و برای شورایاری‌ها حقوق و مزایایی در نظر گرفته نشده است و باید اعلام کنم برای انتخابات پنجمین دوره شورایاری‌ها مبلغ ۶ میلیارد تومان بودجه در نظر گرفته شده است.

رئیس ستاد پنجمین دوره انتخابات شورایاری‌ها افزود: ما برای اینکه با حواشی که در دوره‌های قبل پیش آمد مواجه نشویم مثل این موضوع که به صورت اتوبوسی رای دهنده در برخی از مناطق می‌آوردند پیش ثبت نام و پیش رای مردم را یک روز قبل از انتخابات اخذ می‌کنیم و از روز قبل می‌دانیم چه تعدادی از افراد در آن محل برای رای گیری شرکت می‌کنند.

جوادی یگانه دامه داد: از گروه‌های فعال، اصناف و اصحاب رسانه می‌خواهیم که با شرکت در انتخابات مردم را به حضور حداکثری در انتخابات پنجمین دوره شورایاری‌ها ترغیب کنند.

وی درباره نحوه اعتراض نامزد‌های رد صلاحیت شده گفت: ما مثل بقیه انتخابات هیئت نظارت را در نظر گرفته‌ایم تا افرادی که نسبت به رد صلاحیت خود اعتراض دارند بتوانند به هیئت نظارت که در مناطق ۲۲ گانه دایر است مراجعه کنند و مراتب اعتراض خود را اعلام کنند.

جوادی یگانه دامه داد: نامزد‌ها پس از ثبت نام می‌توانند با مراجعه به سایت شورایاری‌ها از تایید صلاحیت خود و مرحله بررسی مدارک خود اطلاع پیدا کنند.

وی افزود: در تهران ۸ هزار صندوق اخذ رای الکترونیکی نیاز داریم که در ۱۸۰۰ محله و ۳۵۴ نقطه تعیبیه شود.

رئیس ستاد پنجمین دوره انتخابات شورایاری‌ها افزود: به زودی برای آگاه سازی مردم و آشنایی بیشتر نامزد‌ها تبلیغات محلی، منطقه‌ای و رسانه‌ای پنجمین دوره انتخابات شورایاری‌ها آغاز می‌شود.

محدثه شجاعی

درباره نویسنده

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *