ممنوعیت ورود صندوق بازنشستگی به سرمایه‌گذاری‌های فاقد سودآوری

206

به گزارش ایران و جهان پرس، محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مراسم گردهمایی رؤسای کانون‌های بازنشستگی اظهار کرد: مسیر شفافیت و اطلاع رسانی به مردم در تمام ابعاد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه پیدا می‌کند و دستور رئیس جمهور مبنی بر اینکه نظارت بر دستگاه‌های اجرایی باید با “نظارت مردمی” و برای شفاف سازی امور باشد را سر لوحه تمام کار‌های خود قرار داده ایم و در مسیر شفافیتی که رئیس جمهور خواسته است، موفق عمل کرده ایم.

وی افزود: همان طور که رئیس جمهور در بازدید از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی عنوان کرد، در حوزه بنگاه داری این وزارتخانه تنها باید سبدی از سهام را اداره کند که برای مخاطبان سودآور باشد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اضافه کرد: مجمع کانون‌های بازنشستگی سراسر کشور عصاره فضائل قوا و دستگاه‌های مختلف کشور است و بازنشستگان جزء متفکران و متخصصان دولت‌های مختلف هستند.

شریعتمداری اضافه کرد: حضور و نقش آفرینی کانون‌های بازنشستگی نشان می‌دهد که نسبت به سرنوشت بازنشستگان و همچنین صندوق بازنشستگی حساسیت ویژه‌ای دارند و تمایل دارند که این روند روبه رشد ادامه داشته باشد.

وی گفت: هدف ما در وزارتخانه، تکریم بازنشستگان و سپس شنیدن صدا و خواسته‌های آن‌هاست و این رویه را در نشست‌های مختلف اجرا کردیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد: هرگاه سخن از کارکنان دولت می‌کنیم حتماً باید در کنار آن از بازنشستگان نیز صحبت کنیم و باید این افراد در فضا‌های مجازی و رسانه‌ها صحبت کنند.

شریعتمداری خاطرنشان کرد: ما باید مسیر بهبود شرایط زندگی بازنشستگان را از ابتدا تا انتها فراهم کنیم. در جلساتی که با رئیس سازمان برنامه و بودجه داشتیم وی اعلام کرد که مستمری بازنشستگان همچون کارمندان افزایش می‌یابد و علاوه بر آن پنج هزار میلیارد تومان نیز برای همسان سازی حقوق آن‌ها در نظر گرفتیم.

وی یاد آورشد: باید هزینه‌های صندوق بازنشستگی کاهش یابد و در این مدت نیز رئیس صندوق در این مسیر حرکت کرد و از محل صرفه‌جویی هزینه‌های جاری صندوق بازنشستگی برای یک هزار فقره وام ۲۰ میلیون تومانی ازدواج فرزندان بازنشسته اعتبار فراهم کرد.

شریعتمداری ادامه داد: برای جلوگیری از خروجی صندوق‌های بازنشستگی روش‌های مختلفی وجود دارد که یکی از آن‌ها جلوگیری از حضور صندوق در پروژه‌هایی است که توجیه اقتصادی ندارند.

وزیر تعاون، کارورفاه اجتماعی تاکید کرد: صندوق بازنشستگی حق ورود در سرمایه گذاری‌هایی که سود آور نباشد ندارد و باید سبدی را اداره کند که به مخاطبان آن سود برساند.

وی از بازنشستگان خواست نسبت به بنگاه‌های زیان‌ده حساسیت نداشته باشند، چرا که ادامه کار این شرکت‌ها از بازنشستگان هزینه می‌شود.

شریعتمداری گفت: برای تحقق اهداف پیش‌بینی شده باید شفافیت را سرلوحه کار‌ها قرار دهیم، چرا که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی سطح گسترده‌ای از فعالیت‌ها را در بر می‌گیرد و فعالیت در این حوزه‌ها بدون شفافیت ممکن نیست.

وی با تاکید بر اینکه تا انتهای مسیر، شفافیت را ادامه می‌دهیم، گفت: نظارت دستگاه‌های نظارتی به تنهایی کافی نیست و باید از نظارت مردمی در همه حوزه‌ها استفاده کرد تا به شفافیت رسید.

شریعتمداری افزود: شاید عده‌ای از این روند خوششان نیاید و به عنوان مثال بگویند بند یک ذیل ماده ۱۷ رعایت نشده است، قطعاً ما جواب خواهیم داد و این وظیفه ماست، اما این مسیر قطعاً ادامه خواهد یافت.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: روش‌های پایداری صندوق باید در صندوق بازنشستگی کشوری به صورت شفاف و مشخص بررسی و تطبیق شود و به صورت شفاف در اختیار عموم مردم قرار گیرد.

وی تاکید کرد: پایداری صندوق در یک دوره کوتاه و یک شبه اجرایی نخواهد شد و باید در یک دوره مشخص به اجرا گذاشته شود.

محدثه شجاعی

درباره نویسنده

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *