آغاز اعزام حجاج به مدینه از امروز

Hajj-umrah-voucher

به گزارش ایران و جهان پرس، علیرضا رشیدیان رئیس سازمان حج و زیارت در جمع خبرنگاران، با اشاره به عزت و کرامت و امنیت و آرامش زائران گفت: این بحث از ابتدای مذاکرات، جز بند اول تفاهم نامه بود که با وزیر حج عربستان به امضا رسید.

وی  با اشاره به اینکه این موضوع جزء مطالبات جدی جمهوری اسلامی ایران بود، افزود: با توجه به اینکه رابطه سیاسی و کنسولی ما در عربستان تعطیل است، در ایام حج ۱۰ نفر از پرسنل وزارت خارجه برای پیگیری امور کنسولی در عربستان مستقر خواهند شد.

رشیدیان گفت: دفتر حج در عربستان شروع به کار کرد و کارگروه‌های مربوط به مسکن، تغذیه و تدارکات، حمل و نقل و بهداشت، زودتر از موعد توانستند در منطقه مستقر شوند و توانستیم قرارداد‌ها را در زمان مناسب ببندیم.

رئیس سازمان حج و زیارت اظهار کرد: سال گذشته ۸۱ هزار زائران داشتیم و امسال این تعداد به ۸۴ هزار زائر افزایش یافته است و با توجه به حضور خدمه و کارگزاران بیش از ۸۶ هزار نفر خواهند بود.

وی با بیان اینکه پرواز حجاج به مدینه از امروز شروع می‌شود، گفت: پرواز‌های ما به عربستان طی ۲۹ روز انجام می‌شود.

رشیدیان اظهار کرد: بازگشت حجاج نیز از  ۲۸ مرداد به مدت ۲۳ روز خواهد بود و تا ۱۷ شهریور طول خواهد کشید.

رئیس سازمان حج و زیارت افزود: برخی از کاروان‌ها بیش از ۳۵ روز در عربستان خواهند بودجه  و ما در حال برنامه ریزی‌های فرهنگی و خدماتی هستیم.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص احتمال افزایش تعداد زائران اظهار کرد: در این باره هنوز جواب رسمی از طرف عربستان دریافت نکردیم، اما تمام سازمان دهی برای اعزام زائران فراهم شده است ضمن اینکه در استان‌های تهران، مشهد، اصفهان، تبریز زائرانی بودند که تاریخ ثبت نامشان ۳۰ بهمن ۸۵ بود، اما کاروان خالی نداشتیم؛ با این حال ما همچنان آمادگی داریم و مقدمات فراهم است تا اگر ظرفیتی اعلام شد برای مدینه بعد، سازمان دهی و اعزام داشته باشیم.

محدثه شجاعی

درباره نویسنده

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *